Öröklési jog

Az örökölhető javak körét minden társadalomban és minden korban a tulajdoni rend határozza meg. Az öröklési jog csak azt szabályozza, hogy az egyéni tulajdonban tartható javak a tulajdonos halála esetén milyen módon kerülnek mások tulajdonába. Ebben az értelemben tehát az öröklési rend a tulajdoni rend függvénye. A jogfejlődés során az öröklési rendszereknek két nagy csoportja alakult ki annak megfelelően, hogy az örökléshez szükség van-e az örökös elfogadó nyilatkozatára vagy sem.

A magyar öröklési jog az ún. ipso iure öröklési rendszert követi, vagyis az örökös az örökhagyó halálának pillanatában, a törvény erejénél fogva örökössé válik, külön elfogadó nyilatkozatára nincsen szükség. Ennek tényét a szaknyelv úgy fejezi ki, hogy “az öröklés az örökhagyó halálával megnyílik”.

Ennek megfelelően a hagyatékátadó végzés csupán az öröklés megtörténtének közhitelű tanúsítására szolgál, ami egyben azt is jelenti, hogy a magyar jog nem ismeri a nyugvó hagyaték fogalmát, az elhunyt személy vagyona sohasem válhat uratlanná.

Irodánk az alábbi területeken tud jogi segítséget nyújtani:

  • hagyatéki eljárásban való képviselet
  • végrendelet elkészítése
  • kötelesrész iránti igény érvényesítése
  • tartási, életjáradéki, öröklési szerződés elkészítése