Követeléskezelés

Irodánk vállalja Ügyfeleink kintlévőségeinek behajtását, továbbá képviseletét az elszámolási vitákban. A konzultáció során felmérjük Ügyfeleink igényeit, ezt követően meghatározzuk a legalkalmasabb és legcélravezetőbb módját a követelésének érvényesítésére. A megfelelő eljárás megválasztásának kiemelt jelentősége van, hiszen az egyes eljárásoknak eltérő költségvonzata van, illetve eltérő időt vesznek igénybe.

A követelés érvényesítésének jogi eszközei

1. Felszólítás

Amennyiben Ügyfelünk kintlévőségét kívánja behajtani, úgy igényének érvényre juttatása esetén sok esetben már elegendő egy ügyvédi felszólítás, amely előmozdítja a fizetési hajlandóságot, továbbá a peren kívüli megállapodást.

2. Fizetési meghagyásos eljárás

Amennyiben a követelés a 30 millió forintot nem haladja meg, úgy fizetési meghagyásos eljárást bárki kezdeményezhet, akinek az adóssal szemben lejárt pénzkövetelése van. Előnye, hogy hatékony és gyors eljárás. Hátránya, hogy nem kezdeményezhető, ha a félnek nincs ismert belföldi lakóhelye vagy tartózkodási helye, a pénzkövetelés munkaviszonyból vagy zálogjogi jogviszonyból ered.

A jogerős fizetési meghagyás ugyanolyan hatállyal bír, mint egy jogerős bírósági ítélet. Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, a követelés azonnal végrehajthatóvá válik.

Amennyiben Önnel szemben bocsátottak ki fizetési meghagyást, úgy a kézbesítéstől számított 15 napon belül ellentmondással élhet. Ebben az esetben az időtényező a legfontosabb, hiszen ha ellentmondás benyújtására nem kerül sor, úgy a fizetési meghagyás a kézhezvételt követő tizenhatodik napon jogerőssé válik.

3. Polgári peres eljárás

Abban az esetben, ha a követelés a 30 millió forintot meghaladja vagy a fizetési meghagyásos eljárás során az adós ellentmondással élt, úgy polgári peres eljárás veszi kezdetét. Tekintettel arra, hogy a peres eljárások sokrétűek, így árajánlatot csak konkrét ügyekre vonatkozóan tudunk adni.

4. Felszámolási eljárás

Ha a követelés céggel szemben áll fenn, úgy vállaljuk felszámolási eljárás kezdeményezését. Előnye, hogy a kikényszeríthetőség célját szem előtt tartva, a felszámolási eljárás jelenti a legnagyobb jogi pressziót, tekintettel arra, hogy a cég megszűnését eredményezheti a követelés meg nem fizetése esetén. Hátránya, hogy viszonylag elhúzódó eljárásról beszélünk.

Előfeltétele:

  • a főkövetelés meghaladja a 200.000,- Ft-ot
  • az adós fizetésképtelensége megállapítható
  • a társaság a felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtását megelőzően írásban felszólításra került a tartozásának kiegyenlítésére

A bíróság az adós fizetésképtelenségét akkor állapítja meg, ha

  • az adós szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, és az ezt követő hitelezői írásbeli fizetési felszólításra sem teljesítette, vagy
  • az adós a jogerős bírósági határozatban, fizetési meghagyásban megállapított teljesítési határidőn belül tartozását nem egyenlítette ki, vagy
  • az adóssal szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt, vagy
  • az adós a fizetési kötelezettségét csődeljárásban vagy felszámolási eljárásban kötött egyezség ellenére nem teljesítette.

5. Végrehajtás

Végrehajtási eljárás során mind hitelező, mind adós oldalon ellátjuk Ügyfeleink képviseletét.

Vállaljuk végrehajtási eljárás kezdeményezését, továbbá a végrehajtási eljárás során a végrehajtói irodákkal történő kapcsolattartást.

Hitelezőkkel - többek között pénzintézetekkel és követeléskezelőkkel - szemben igyekszünk a lehető legkézenfekvőbb megoldást megtalálni.